Staffing Structure

Senior Leadership Team

  • Mrs A Devany - Headteacher
  • Mrs N Samuel - Director of Finance and Resources
  • Mr M Lowe - Deputy Headteacher 
  • Mr P Draper - Assistant Headteacher - Director of KS4
  • Mr S Henshaw - Assistant Headteacher - Director of Standards
  • Miss G Reynolds - Assistant Headteacher - Director of Teaching & Learning
  • Mr M Ellison - Assistant Headteacher - Director of KS3

Mathematics 

  • Mr G Johnson - Head of Department
  • Mrs J Breeze
  • Mrs S Duddridge
  • Mr P Hammond
  • Miss R Owens
  • Miss S Colbert
  • Miss K Sinkarika
  • Mr S Mahomed
  • Ms J Williamson

English 

  • Miss R Shiels - Head of Department
  • Miss K Woods
  • Mr M Bannister
  • Mr R Burke
  • Miss R Blenkinship
  • Mrs A Gow
  • Ms P McHugh
  • Mr D Neild
  • Miss C Vause

Science 

  • Mrs N McLoughlin - Head of Department
  • Mrs F Ahmed
  • Dr M Reid
  • Mr D Bentley
  • Mrs M Brincat-Baines
  • Mrs M Dasgupta
  • Mr M Kemeys
  • Mr S Bamber
  • Miss M Walker

Creative Arts 

  • Miss K Machell - Head of Department
  • Mr R Burke
  • Mrs H Lowe
  • Mr D Sanders
  • Mrs S Savin

Computing and Technology 

  • Mrs C Halsall - Head of Department
  • Mr A Doskocz
  • Miss L McClean
  • Mrs A Morris - SENCO
  • Mr R Bullough
  • Miss N Sheffield
  • Mr M Kershaw

Religious Education 

  • Mrs S Doughty - Head of Department
  • Mr M Haughton
  • Miss C Bartlett
  • Mr A Borg-Fenech
  • Mrs S Rowley

Physical Education 

  • Mr P Drummond - Head of Department
  • Miss C Snape
  • Mr A Caunce
  • Mrs G Morris
  • Mrs M Smith

Geography 

  • Mr M Early - Head of Department
  • Miss M Mellor
  • Miss T Robinson

Vocational Studies 

  • Miss T Robinson - Head of Vocational Studies
  • Miss C Snape
  • Mrs M Smith

Modern Foreign Languages 

  • Mrs M Fish - Head of Department
  • Miss A Killeen
  • Miss H Jones

History 

  • Mrs H Sweetman - Head of Department
  • Mrs C Walmsley
  • Miss M Wright

Pastoral 

  • Mrs D Burns - Head of Pastoral Care
  • Miss L Adamson - Assistant Head of Pastoral Care
  • Mrs A Coote - Pastoral Care Officer - Mandela House
  • Mrs L Evans - Pastoral Care Officer - Shakespeare House
  • Miss N Gettins - Pastoral Care Officer - Jenner House
  • Mrs S Wolstencroft - Pastoral Care Officer - Year 7
  • Mr I Watts - Inclusion Unit Officer
  • Mrs G Morris - Head of Inclusion
  • Mr A Caunce - Head of Key Stage

Technicians 

  • Mr D Cartwright - Network Manager
  • Mr M Halligan - ICT Technician
  • Mr A Heys - Technology Technician
  • Mr C Barnard - Science Technician
  • Mr M Heaton - Art/Technology Technician

Facilities 

  • Mr M Ainscough - Facilities Manager
  • Mr P Algie - Caretaker
  • Mr B Shaw - Caretaker
  • Mrs L Darby - Lunchtime Supervisor

Administration Team 

  • Mrs L Egerton - Office Manager
  • Mrs K Davies - Data Manager
  • Mr B McDivitt - Reprograhics Technician
  • Miss K Pasquill - HR & SLT Administrator
  • Mrs S Richards - Careers & Work Experience Co-ordinator
  • Miss H Williams - Attendance & Welfare Officer
  • Mr I Murphy - Attendance & Welfare Officer
  • Mrs A Spaine - Finance Manager
  • Mrs L Taberner - Finance Administrator
  • Mrs C Trimble - Admissions & Student Support Officer
  • Miss C Wilkin - Administrator & Receptionist

Special Educational Needs 

  • Mr M Glover - Student Inclusion & Welfare Co-Ordinator
  • Mrs A Morris - SENCO
  • Mrs K McKeown - Assistant SENCO
  • Mrs J Alder
  • Miss S Begum
  • Mrs L Boardman
  • Miss K Burns
  • Miss K Clarke
  • Mrs D Fagan
  • Mrs K Hardingham
  • Mrs A Limbada
  • Miss K McHugh
  • Mr E Smith
  • Mrs H Whitehead
  • Mr D Wyche
  • Miss R Ashworth
  • Miss H Schofield
  • Miss V Pavlickova

Cover Supervisors 

  • Ms C Dunwell
  • Mr W Ali
  • Mr A Hussain